Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy to priorytet każdego rodzica. Temu stwierdzeniu wtóruje polskie prawo, które jasno stwierdza, że w zdecydowanej większości przypadków dzieci mające do 150 centymetrów wzrostu muszą według zasad podróżować w specjalnych fotelikach (od tej zasady kodeks przyjmuje wyjątki – na przykład wyraźne zalecenie lekarza). I nie ma w tym nic dziwnego – prowadzone już przez dziesiątki lat badania jednoznacznie potwierdzają, że jazda w foteliku samochodowym wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem wystąpienia poważnych obrażeń, a także mniejszą śmiertelnością podczas wypadków drogowych.
Pozostaje więc pytanie, jak w gąszczu producentów, standardów, certyfikatów i marek znaleźć właściwy fotelik dla dziecka. Taki, który będzie jednocześnie maksymalnie bezpieczny i komfortowy, by dziecko mogło wygodnie podróżować także na dłuższych trasach. Taki, który maluch polubi – a przynajmniej zawrze z nim drogowy pakt o nieagresji.
Szeroki wybór dziecięcych fotelików do samochodu znajdziesz w zasobach Asortimo – porównywarki cen dla produktów dostępnych w internecie.
Jak dobrać fotelik samochodowy?
By fotelik był bezpieczny, kluczem jest odpowiednie dopasowanie jego wielkości do ciała dziecka. Zazwyczaj przyjmuje się dwie klasyfikacje – ze względu na wzrost dziecka lub jego wagę. Pierwszy sposób doboru wiąże się normą ECE R129, drugi zaś z dominującą na rynku normą ECE R44. Foteliki spełniające standard R129 muszą spełnić nieco więcej wymagań między innymi dotyczących sposobu montażu czy przejścia testów zderzeniowych, przez co charakteryzują się wyższymi cenami. Z tego powodu są mniej rozpowszechnione, jednak uważane zazwyczaj za bezpieczniejsze.
Wyróżniamy następujące kategorie wagowe: 0 (do 10 kg), 0+ (do 13 kg), I (9–18 kg), II (15–25 kg), III (22–36 kg). Foteliki należące do dwóch pierwszych grup to tak zwane foteliki RWF, czyli skierowane tyłem do kierunku jazdy – z uwagi na proporcje ciała u niemowląt to pozycja, która zapewnia znacznie lepszą ochronę.
Na rynku znajduje się jednak wiele fotelików łączących kilka kategorii, razem z najbardziej uniwersalnymi obrotowymi siedziskami 0–36 kg, które teoretycznie mogą wystarczyć dziecku na jazdę niemal od urodzenia aż do końca przygody z fotelikami. W praktyce jednak bardzo rzadko taka sytuacja faktycznie ma miejsce – dzieci rosną szybko, zmienia się budowa ich ciała, co wymaga wymiany fotelika na lepiej dopasowany do aktualnej sytuacji – przynajmniej co kilka lat. Im lepiej dopasowany fotelik, tym większe bezpieczeństwo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz