Zabezpieczenie mebli w pokoju dziecięcym – ważne zasady
Jedna z najważniejszych zasad dotyczących zabezpieczenia mebli w pokoju dziecięcym mówi o tym, że nie należy z nim zwlekać. Rodzicom czasem wydaje się, że oni będą ostrożniejsi od swoich znajomych, nie spuszczą dziecka z oka, a tym samym – nie doprowadzą do sytuacji, w której meble będą dla niego zagrożeniem. Niestety, takie przekonanie jest szybko weryfikowane, a maluch potrafi błyskawicznie zademonstrować na jak kruchych podstawach ono bazuje. Jeśli więc zależy nam na bezpieczeństwie dziecka, już meblując pokój niemowlaka pamiętajmy, że meble dziecięce wymagają szczególnej uwagi z naszej strony.
Przymocowanie do ścian
Dziecko korzysta z mebli na wiele sposobów. Sprawdza, czy można otworzyć każdą szafkę, testuje, czy da się wyciągnąć szufladę, niejednokrotnie wpada też na pomysł, aby ukryć się we wnętrzu mebla. Co więcej, gdy uczy się chodzić, meble są dla niego znakomitym oparciem. Każda z tych sytuacji jest potencjalnie niebezpieczna. Każdej z nich można też zaradzić decydując się na przymocowanie mebli do ścian. Nowsze meble dla dzieci są fabrycznie wyposażone w specjalne śruby, które można wykorzystać w tym celu. Nawet ich brak nie powinien jednak powstrzymać nas przed próbą wprowadzenia takiego zabezpieczenia. Pomóc może nam choćby taśma dwustronna.
Odpowiedni układ mebli
Czasem nie trzeba kupować elementów zabezpieczających, aby zyskać pewność, że dziecko ciekawe świata nie wyrządzi sobie z tego powodu krzywdy. Jeśli zależy nam na jego bezpieczeństwie pamiętajmy o tym, że może ono zostać zwiększone, jeśli zdecydujemy się na przemyślany układ mebli. Tym, czego należy wystrzegać się w szczególny sposób, jest umieszczanie mebli tuż przy parapecie. Kreatywny maluch jest w stanie wspinać się na meble znacznie wyższe niż om sam. Jeśli dostanie się do okna, może nie poprzestać na podziwianiu tego, co jest na zewnątrz, a ponieważ jest bystrym obserwatorem, otworzenie go może być dla niego mniejszym problemem niż moglibyśmy się tego spodziewać. Niebezpieczne może być też ustawianie obok siebie mebli różnej wielkości. Naturalne schody tworzone przez nie mogą być tym wyzwaniem, któremu dziecko zechce sprostać. Niestety, często wiąże się to z ryzykiem upadku z naprawdę dużej wysokości.
Unikanie zwisających elementów
Specyficzne dla pokoju małego dziecka jest to, że jako opiekunowie malucha spędzamy w nim naprawdę sporo czasu. Częste przebywanie w pokoju rodzi pokusę, aby ozdobić go w sposób podobny do salonu lub sypialni. I choć może się wydawać, że elegancki obrus na stole lub komodzie nie może być dla dziecka zagrożeniem, jest to błędne przekonanie. Maluch z pewnością w pewnym momencie zacznie interesować się tym, czy da się go ściągnąć. Jeśli na serwecie znajdować się będzie kubek, wazon albo świeczka zapachowa, istnieje duże ryzyko tego, że spadnie mu wprost na głowę.
Na jakie zabezpieczenia zwracać uwagę kupując meble dla dzieci?
Już w chwili zakupu możemy zminimalizować ryzyko tego, że meble dziecięce okażą się zagrożeniem dla malucha. Nie jesteśmy w stanie już na pierwszy rzut oka ocenić wszystkich zagrożeń z nimi związanych. W odniesieniu do co najmniej kilku mamy jednak szereg możliwości. Przed wyborem konkretnego rozwiązania sprawdźmy, jak wyglądają jego kanty. Jeśli są one ostre, a do tego możemy dostrzec choćby niewielkie wybrzuszenia i drzazgi – zrezygnujmy z zakupu. Jeśli meble z ostrymi kantami trafiły już do naszego domu – zaopatrzmy się w nakładki na nie. Dziś są one dostępne w niemal każdym sklepie meblowym, w tym również na meble-bik.pl. Nie są drogie a znacząco poprawiają poziom bezpieczeństwa malucha.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz